Yoga för barn (hösten 2025)

Lediga platser

Ja

Kursavgift

22,00 €

Välkomna med på denna barnyogakurs där vi rör på oss på ett roligt sätt, gör yogasagor och slappnar av.  Barnyoga passar för ALLA barn! Målet är att vi både ska få göra oss av med energi och att lära kroppen att slappna av och vila däremellan.

Vi yogar tillsammans fem tisdagar. Kom i bekväma kläder. Vill man ta med egen yogamatta så går det bra, men det finns extra att låna. Kursen riktar sig till 6-9-åringar.

Sofia som håller kursen är utbildad barn- och ungdomsyogalärare via barnyoga.com. Hon är också utbildad psykolog och jobbar till vardags med barn. Barnyoga är en metod som ser till att hela barnet mår bra, i kropp och själ. Vi jobbar med motorik och balans, med hållning och andning. Tillsammans med andningen stärks immunförsvar och autonoma nervsystemet balanseras. Ett nervsystem i balans kan hjälpa oss till en bättre hälsa, bättre koncentrationsförmåga och bättre stresshantering. Att lära ut dessa metoder till barn i tidig ålder är att så ett frö för en bra grund framöver att hantera allt vad livet innebär.

Lediga platser

Ja

Kursavgift

22,00 €

Kursspråk

Svenska

Lärare

Sofia Storholm

Tidpunkt

09.09.2025 - 07.10.2025

Tisdag 18:15-19:15

Lektioner: 7  (5 ggr)

Visa alla tidpunkter

Plats

Zachariasskolan - Gymnastiksal Skogsparken
Västanlid 1, 66900 Nykarleby